Чи повернеться формула "Роттердам+" для ціноутворення газу?

31 січня, 13:42
Чи повернеться формула "Роттердам+" для ціноутворення газу? - фото 1

Ціна газу для українців визначатиметься за новим принципом. І буде змінюватись щомісяця. Нову модель ціноутворення в уряді називають ринковою. Та вона один в один схожа на так звану формулу "Роттердам+".

Нагадаємо, у НАБУ вважали цю схему необґрунтованою, і навіть з цього приводу відкрили кримінальне провадження. Чому одна й та ж формула була поганою для вугілля, але виявилась гарною для газу, говорили експерти у студії каналу Україна 24.

Ціну на газ, український чи імпортний, віднині продавці складатимуть для нас за новим принципом. Візьмуть вартість пального у голландському хабі Тітіеф, додадуть витрати за доставку. Для прикладу, у січні на ціннику буде 4 тисячі шістьсот п'ятдесят гривень за тисячу кубометрів, плюс податок на додану вартість та витрати на транспортування. Міністр енергетики Олексій Оржель каже, що остаточна вартість — шість-сім тисяч гривень, залежно від облгазу.

"Ота ціна, про яку ми говорили — 4650 — це ціна, яка буде діяти у січні. У лютому — можна слідкувати за індексами хабу, можна розрахувати самому. Я маю впевненість, що у лютому можна очікувати ще одне зниження ціни на газ", — коментує міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель

Формування цін на газ уручну більше не буде. Нова модель розрахунку наближає нас до прозорих ринкових правил, переконаний ексміністр енергетики Іван Плачков.

"Якщо ми згадаємо історію, то в 90-і роки ціна визначалася субьективно. Орієнтувалися на собівартість, на ціну, за яякою купували у Росії, досить сильною була політична складова", — каже колишній міністр енергетики Іван Плачков

Нова модель обрахунку вартості газу для України – вже відома. Таким чином шістнадцятого року визначали ціни на енергетичне вугілля. І ту формулу у народі називали "Роттердам+". Утім тоді критики вважали її корупційною, а НАБУ й досі проводить розслідування щодо неї. Серед підозрюваних — колишній керівник Нацкомісії з регулювання енергетики, який погодив застосування формули. Зараз живе за кордоном, переконаний: повернення до цього принципу ціноутворення доводить, що він невинуватий.

"Я вважаю, що концептуальних відмінностей немає, принцип такий же, як був у демонізованої формулою "Роттердам+". Тобто, уряд цим рішенням підтверджує, що підхід, використаний комісією, коли її очолював я, був правильним", —ділиться екскерівник НКРЄ Дмитро Вовк.

Про те, що принципи обрахунку цін на вугілля та газ цілком ідентичні, говорять і енергоексперти. Юрій Корольчук навіть називає формулу уряду Амстердам плюс - за аналогією із формулою визначення вартості вугілля. Щоправда, переконаний експерт, газова формула значно програє Роттердаму – передбачити ціну більше, ніж на місяць — не вийде.

"«Роттердам+», по ньому розраховувалась ціна єдина на увесь рік. У випадку Амстердам плюс ціна газу буде розраховуватись щомісячно. Тобто, сьогодні вона може бути дешевшою, 120 доларів, а через місяць – наприклад, 250 доларів", — говорить експерт з питань енергетики Юрій Корольчук

Однак слідство стосовно застосування формули "Роттердам+" досі триває. Доводи щодо її невиправданості і раніше не були переконливими для суду та енергоекспертів. А тепер взагалі розсипаються, коли держава запроваджує аналогічну формулу для газу.

Хотите получать оперативные и важные новости прямо в свой мессенджер? Подписывайтесь на наш канал в Telegram.

Поділитися: