Чи пам'ятають українці, чому їх пращури носили вишиванки?

19 травня, 20:26
Чи пам'ятають українці, чому їх пращури носили вишиванки? - фото 1

І які сенси вкладали у їх візерунки?

Про все це розповість кореспондент 34 телеканалу.

У родині Гриценків є особлива вишиванка.

«Вона дісталась у спадок від прабабусі», — каже Ольга.


Цій сорочці близько ста років. Жінка розповідає, що надихнулась сімейною реліквією і зараз сама вишиває сорочки.

Вперше про вишиванку заговорили у ХІ столітті. Робили її з льону чи коноплі. Існувало таке повір'я, що там, де закінчувалася тканина, — може жити нечиста сила. Тому комір і рукава у жінок прикрашали візерунком. Сорочка була оберегом і для чоловіків. Аби захистити душу, її оздоблювали у сонячному сплетінні.

«Вишиванка — це, перш за все, духовність людини. Це двійник людини. І вишиті візерунки — це не просто окраса одягу. А це магічні обереги та символи», — каже народна майстриня Діонізія Точена.


У ХІХ столітті українську вишиту сорочку починають поєднувати з європейським костюмом. Таку моду започаткував Іван Франко, — кажуть науковці.

«Іван Франко започаткував таку моду, коли він носив із європейським костюмом-трійкою українську вишивану сорочку. Це був доволі такий новаторський підхід до трансформації образу українського інтелігента, в якому поєднувалася оця прадавня українська традиція і модерні запити нової епохи», — розповідає науковець-франкознавиця Наталя Тихолоз.


Уже наприкінці століття про український одяг заговорила вся Європа. Тоді почали вишивати хрестиком. Майстрині використовували червоні та сині кольори.
А сорочки з червоно-чорною ниткою з'явилися у СРСР.

«У Радянському Союзі вишиванка була популярною двічі. Це під час українізації, 20-ті роки ХХ століття. Але, на жаль, із приходом до влади Сталіна фактично українізація була згорнута і багато людей були розстріляні, а вишиванка виявилася фактично під забороною. Після смерті Сталіна до влади приходить Микита Хрущов. Не можна сказати, що він був великим прибічником української національної ідеї, але досить часто з'являвся на офіційних заходах у вишиванці», — пояснює історик Андрій Нікітін.


А вже за часів Незалежності українська сорочка стала предметом національної гордості. Зараз вишиванка популярна не лише в Україні, але і за її межами.

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Поділитися: