Через COVID українці менше роблять планові щеплення, — МОЗ

Через COVID українці менше роблять планові щеплення, — МОЗ - фото 1

Україна пасе задніх у колективній імунізації від COVID-19. Відсоток вакцинованих трохи вищий порівняно з країнами третього Світу. Такі дані ВООЗ.

Через пандемію другорядними стали планові щеплення. 20% дітей не отримали свою «дозу» від поліомієліту, правця та дифтерії. Сімейні лікарі кажуть, дорослі взагалі забувають про календарну вакцинацію.

Зробив щеплення – погіршився імунітет і став вразливим до коронавірусу. Саме через такі думки більшість дорослих відмовляються від планової вакцинації проти інших хвороб, пояснюють сімейні лікарі. Цей міф руйнують.

«Після вакцинації від коронавірусу потрібно ще місяць почекати, щоб зробити щеплення від дифтерії і правця», — говорить сімейний лікар Валерій Левін.

Загалом діти повинні отримати щеплення проти 10 хвороб. Від дифтерії і правця вікцинуються й дорослі. Це єдина планова для дорослих. Повторювати її мають кожні 10 років.

У перший рік життя вони мають отримати щеплення проти Гепатиту В, туберкульозу, кашлюку, дифтерії та правця, поліомієліту і гемофільної інфекції. У 12 місяців колють першу дозу від кору, паротиту та краснухи.

У 2019 році ВООЗ назвала Україну – столицею кору в Європі. Кількість інфікованих зросла до 100 тисяч. І більшість із них – діти до 5 років.

Утім знову здійняв галас нещодавній випадок на Рівненщині. Там півторарічна дитина захворіла на поліомієліт. Бо була не прищеплена. У результаті – в дівчинки параліч нижніх кінцівок.

«Триває циркуляція поліомієліту. І останній спалах в Рівненській області показала це. Циркулює і дифтерія, ніхто не може перемогти правець, тому що це мікроорганізм, який живе 7 років, має капсулу. Запальні процеси можуть призвести до ускладнень. Це інвалідизація і летальність. Після проведеного профілактичного щеплення, ризик ускладнень, що не летальності, а ускладнень, за статистикою ВООЗ, 1 на мільйон», — говорить імунологиня Олена Філіна.

У Дніпрі ж ситуація контрольована. Більшість містян прищеплюються за календарем.

«У мне 1846 пацієнтів. З них 97% діти і дорослі, які щеплені згідно всьому плану без будь-яких нарушеній», — говорить сімейний лікар Валерій Левін.

Утім, окрім планових вакцин, є необов’язкові. Їх роблять за власні кошти. Наприклад – від грипу. Лікарі наголошують, цю ін’єкцію робити можна, навіть якщо ви вже прищепилися від ковіду. Головне – витримати місячну перерву між уколами.

Медики кажуть, хоч це щеплення і добровільне – нехтувати ним не час. Адже сезон грипу може ускладнити ситуацію з COVID-19.

Також додають, у цих хворобах є спільна риса – вплив на легені. Серед ускладнень – пневмонія. Наприклад вакцина від пневмококу яка захищаєт нас від запалення легенів, мозку і сепсисиу. Вона не входить у календар обовязкових щеплень. Її варто купити за власні кошти. Коштує така ін’єкція 2 тисячі гривень. І у МОЗі планують додати її до календаря планових з 2022 року.

«Інших вакцин дуже багато. які бажано зробити! Це пневмокок, менінгокок, вірусний Гепатит А, вірус папіломи людини. Я постійно стикаюся з інфекціями, які можна було попередити вакцинацією», — говорить професор кафедри інфекційних хвороб Дніпровського державного Медичного Університету Віктор Мавруненко.

Хоч у Дніпрі статистика з плановими щепленнями – висока, у всій Україні дані невтішні, кажуть у МОЗі. Свої ін’єкції отримали близько 80% дітей і лише 45% дорослих із необхідних 95. А це означає, що колективного імунітету в нас немає. А отже, спалахи різних хвороб можуть статися будь-коли.

Реклама

Раніше ми пиали про те, що у Дніпрі на Пастера жінки-роми напали на дніпрянку.

Наріна Волнянська.
Наріна Волнянська. Редактор сайту 34.ua Випускниця факультету "Систем і засобів масової комунікації" ДНУ ім. О. Гончара в 2014 році. Працювала журналістом в міських інтернет-виданнях, а також модератором пресконференцій. Пишу новини про все, що відбувається в місті, області, країні та світі.

Реклама