Більша частина екоподатку в Україні йде на затикання дірок у бюджеті, — експерти

13 серпня, 15:21
Більша частина екоподатку в Україні йде на затикання дірок у бюджеті, — експерти - фото 1

Чисті озера, свіже повітря та нові парки на мільярди гривень. Це мають отримувати міста завдяки екоподатку. Та в кращому разі, лише мізерну частину цих грошей країна витрачає за призначенням. Більша частина йде на затикання дірок у бюджеті.

За кордоном це працює інакше. Гроші підприємствам повертають, аби тільки щось екологічне у себе будували. А чи можна так і нам? Знає кореспондент 34 телеканалу.

Дарницька ТЕЦ дає киянам світло, а узимку — ще й тепло. Працює на вугіллі та газі. Є шкідливі викиди. Щоб їх було менше, підприємство встановлює нові фільтри. А ще — висаджує дерева, аби столичне повітря ставало чистішим.

«У 2018 році це тільки фільтр коштував 98 млн грн, зараз будуємо другий фільтр, його вартість кошторисна — 118 млн грн. Озеленення золовідвалу, висадка дерев, кущів», — розповідає В’ячеслав Селіванов, генеральний директор ТОВ «Євро-реконструкція "Дарницька ТЕЦ"».

І все це — власним коштом! Окремо підприємство ще й екоподаток сплачує. Минулоріч — 28 мільйонів гривень. Та ці гроші просто розпорошуються у бюджеті, — кажуть експерти.

«Куди вони йдуть — наразі в Україні відповісти ніхто не може. Вони не йдуть на вирішення тих проблем екологічних, які накопилися», — ділиться Людмила Циганок, президентка професійної асоціації екологів України.
«Мтнулого року загальний обсяг надходжень екоподатку склав 3,9 млрд грн, але на природоохоронні заходи використано було менш ніж півмільярда гривень», — розповідає Андрій Мальований, голова Державної екологічної інспекції України.

Інші країни цей податок витрачають інакше. Кошти надходять до спеціальних фондів. А ті — фінансують лише програми зі збереження довкілля.

«З цих фондів фінансується екологічна модернізація підприємств, тому екологічна ситуація, навіть у промислових країнах Європи, таких як Німеччина чи Норвегія, значно краща, ніж в Україні, і цього можна досягти», — ділиться Владислав Антипов, генеральний директор Центру екології і розвитку нових технологій.

Створити спеціальний екофонд і повертати гроші підприємствам тепер хочуть депутати в Україні. Аби кошти витрачали саме на турботу про природу.

Уявіть: підприємство сплатило умовно – 100 гривень екоподатку. 30 із них — витрачатиме держава. Прибиратиме наслідки забруднення: саджатиме дерева, очищуватиме річки і таке інше. Ще 70 гривень собі зможе повернути підприємство. Якщо оновить обладнання і стане більш дружнім до довкілля. Тобто дбаєш про природу, економиш на податках, ще й за ці гроші переобладнуєш підприємство.

На Дарницькій ТЕЦ на ці гроші змогли б швидше ліквідувати золовідвал, де зараз зберігають відходи. Бо всю золу уловлювали б фільтри.

«Якщо хоча б частина цих коштів, які ми сплачуємо, поверталася, то, звичайно, реконструкція проводилася б швидше, в більшому обсязі, ми б вже збудували не 1–2, а 3–4 фільтри», — пояснює В’ячеслав Селіванов, генеральний директор ТОВ «Євро-реконструкція "Дарницька ТЕЦ"».

Чи повертати гроші підприємствам — депутати вирішуватимуть восени, після канікул.

Поділитися: