Безкоштовні пологи в Україні: чи вистачить породіллям грошей, які виділяє НСЗУ?

Безкоштовні пологи в Україні: чи вистачить породіллям грошей, які виділяє НСЗУ? - фото 1

З першого квітня народжувати в Україні можна буде безкоштовно. Понад вісім тисяч гривень сплачуватимуть лікарням за кожну породіллю.

Чи вистачить цих грошей пологовим будинкам, щоб покрити всі витрати? Подробиці знає кореспондент 34 телеканалу.

На цьому апараті Ліза проходить обстеження чи не щодня. Дівчина вже як тиждень на збереженні у лікарні. Каже: усе це вже влетіло в копійчину. Народжувати планує сама. У середньому планує заплатити до 10 тисяч гривень. І це при тому, що з особистим лікарем договір укладати не збирається. Бо дорого!

"Всі бригади тут хороші, тобто до кого потраплю — до того і потраплю. Не домовляючись з лікарем — не оплачується йому", — розповідає вагітна Ліза Бережна.

За старою системою пологові будинки фінансували з державних субвенцій. На рік кожному центру виділяли певну суму. Розпоряджалося нею керівництво.

Тепер гроші лікарні отримуватимуть уже не з держсубвенцій, а з бюджету НСЗУ. Це фінансовий орган, який виплачуватиме кошти медзакладам за кожну окрему послугу.

"Заробити кошти на заробітну плату, на ліки, вироби медичного призначення і на харчі ми повинні кожною послугою. Послугу надали — передали в центральну базу даних. І якщо ми правильно її закодували — держава її оцінює і присилає нам кошти за кожну послугу", — пояснює Людмила Падалко, головна лікарка обласного перинатального центру.

Відтак за пологи Національна служба здоров'я платитиме лікарні від 8 до 9 тисяч гривень. Здавалося б, вигідно всім. Медзакладу — бо гроші йдуть за кожним пацієнтом. Лікарям — бо, чим більше породіль на обліку у спеціаліста, тим вища зарплатня. Пацієнткам — безкоштовні пологи.

Утім згідно з умовами реформи ось ці 8–9 тисяч за кожну породіллю мають покривати цілу низку витрат:

- зарплату лікарям;
- модернізацію обладнання;
- утримання лікарні;
- комуналку;
- матеріали;
- ліки.

8 тисяч — замало, стверджують медики. Бо держсубвенцій лікарням не виділяють. Аби не зазнати збитків — додаткові привілеї для породіль все-таки залишатимуться платними.

"8 тисяч 136 гринень — це стандартне надання допомоги жінці, яка не претендує на окрему палату, яка не претендує на додаткове харчування", — ділиться головна акушерка-гінекологиня області Катерина Каїра.

До того ж у цю суму не входить особистий акушер і перебування дитини в палаті. Якщо усі додаткові послуги все ж необхідні, доведеться викласти з власної кишені шість-сім тисяч гривень. Якщо це кесарів розтин — удвічі більше.

Христина Темченко

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Реклама