Бабин Яр, Освенцим, Бухенвальд: як жили в'язні нацистських концтаборів в Україні та Європі

Фото: facebook.com/babynyar.memorial - фото 1
Фото: facebook.com/babynyar.memorial

У людей, які тільки прибували в концтабори, відбирали особисті речі. Їх голили налисо і привласнювали їм ідентифікатори — вони замінювали імена ув'язнених.

У всьому світі сьогодні, 11 квітня, відзначають Міжнародний день визволення в'язнів нацистських концтаборів. Під час другої світової війни нацисти організували на підконтрольних територіях 14 тисяч таборів смерті, в яких загинули понад 11 млн осіб. Тривалість життя в'язнів у концтаборах ледь перевищувала півроку.

Під час Другої світової війни концентраційні табори діяли в Німеччині, Польщі, Норвегії, Франції, Білорусі та Латвії. У них містилися представники різних національностей: євреї, цигани, слов'яни та інші. Охорона концтаборів відправляла на примусові роботи молодих і здорових людей, які могли виконувати важку фізичну працю. Решту — дітей, жінок і людей похилого віку — заганяли в газові камери.

Реклама

У людей, які тільки прибували в концтабори, відбирали особисті речі. Їх голили налисо і привласнювали їм ідентифікатори — вони замінювали імена ув'язнених.

В'язнів змушували працювати, розстрілювали та спалювали в печах крематорію, душили в газових камерах, катували, гвалтували, морили голодом. Крім того, нацисти проводили над ув'язненими медичні експерименти. Їх випробовували холодом, гірчичним газом, морською водою, отрутами та іншим.

Жити в'язням доводилося в бараках, в яких тулилися тисячі осіб. Спали на нарах. В одній секції могли перебувати вісім ув'язнених. "Постіль" складалася з солом'яного матраца і ковдри. Нерідко ночами вмирали люди. Тоді в'язні, які були сусідами з трупами, забирали у них залишки їжі та одяг, щоб не замерзнути.

«Той, хто вбиває, — людина; той, хто робить беззаконня, і той, хто терпить беззаконня, — людина; але не можна назвати людиною того, хто, втративши всякі орієнтири, ділить ліжко з трупом. Той, хто чекає, коли помре його сусід, щоб забрати собі його хлібну четвертинку», — писав у книзі "Чи людина це?" колишній в'язень Освенцима Прімо Леві.

11 квітня 1945 року інтернаціональний склад ув'язнених організував збройне повстання на території одного з самого великих концтаборів — Бухенвальда. Ув'язнені штурмували сторожові вежі, атакували охорону концтабору одночасно в декількох напрямках. Пізніше захопили комендатуру і зайняли кругову оборону. В той же день в концентраційний табір увійшли підрозділи Третьої армії США. З того часу 11 квітня є Днем визволення в'язнів концтаборів.

Бабин Яр, Освенцим, Бухенвальд: як жили в'язні нацистських концтаборів в Україні та Європі - фото 165469

Концтабір в Україні почав діяти в 1942 році
Фото: скріншот / babynyar.org/ua

У 1942 році концентраційний табір діяв і в Україні — називався він "Сирецький" і розміщувався на території Бабиного Яру. У ньому містилися люди, які могли працювати або як-небудь формально порушили німецькі закони.

«Табір був збудований до весни 1942 роки над самим Бабиним Яром, ставши свого роду "пропускним пунктом" до нього (в яру німці масово розстрілювали євреїв, циган і радянських військовополонених, — ред.). Для різноманітності, чи що, німці називали цей табір "Сирецьким", хоча власне район Сирець знаходився значно далі. Може, нова назва знадобилася тому, що слова "Бабин Яр" стали Києву вже одіозними. Яр і табір по суті та територіально були одним цілим, і в народі у цього комплексу завжди була тільки одна назва: Бабин Яр», — розповідав в романі-документі "Бабин Яр" письменник, свідок окупації Києва Анатолій Кузнєцов.

Згодом в'язнів концтабору німці змушували ліквідувати сліди злочинів у Бабиному Яру. В'язні викопували тіла розстріляних людей і спалювали їх у крематоріях, які самі ж і будували з надгробків кладовища, яке розміщувалося рядом з Яром. Замітали сліди окупанти протягом двох місяців.

За різними даними, в Бабиному Яру розстріляли від 100 до 150 тисяч осіб. У деяких документах вказується, що тільки євреїв в яру вбили 150 тисяч. З Яру врятувалися 29 осіб.

Список загиблих ви можете знайти на сайті Благодійного фонду "Меморіал Голокосту "Бабин Яр".

Максим Журавель
Максим Журавель журналіст, редактор

Реклама