7 червня: які події в історії відбулися цього дня?

07.06.2020, 09:30
Чортківська офензива - фото 1
Чортківська офензива

Сьогодні ми розглянемо чотири події XX століття.

У 1919 році почалась Чортківська офензива Української галицької армії. Вона була однією з найзначніших наступальних операцій, які здійснила УГА під час польсько-української війни 1918-1919 років. Близько 25 тисяч українських солдатів і офіцерів примусили відступити по всій лінії фронту 40 тисяч польських бійців, добре озброєних і посилених французами. І тільки зовнішні фактори, а також відсутність матеріально-технічного забезпечення, врятували противника від військової поразки.

У 1929 році, згідно із Латеранськими угодами між Святим Престолом (в особі кардинала і держсекретаря П'єтро Гаспаррі) і королівством Італія (в особі прем'єр-міністра Беніто Муссоліні), в центрі Риму була створена суверенна держава Ватикан. Це нарешті вирішило так зване «Римське питання» - про статус Ватикану після розпаду Папської держави в 1870 році.
7 червня: які події в історії відбулися цього дня? - фото 117277

У 1948 році Едвард Бенеш подав у відставку з поста президента Чехословаччини.
Передувала цьому лютнева політична кризи, коли Бенеш поступився тиску комуністів на чолі з прем'єр-міністром Клементом Готвальдом і прийняв відставку міністрів трьох демократичних партій і погодився зі змінами в уряді, в результаті яких всі важелі влади в Чехословаччині опинились в руках Комуністичної партії.
Тим часом, до прийняття цього рішення Едварда Бенеша підштовхував Радянський Союз. За спогадами начальника відділу «ДР» НКВС СРСР Павла Судоплатова, за деякий час до передачі влади Готвальду сталася зустріч Бенеша з колишнім празьким резидентом НКВС Зубовим, який прибув до Праги за завданням міністра закордонних справ Радянського Союзу В'ячеслава Молотова, на якій проінструктований Судоплатовим Зубов повідомив Едварду Бенешу, що якщо той відмовиться покинути пост президента, то буде організований витік чуток про негативні обставини його втечі з країни в 1938 року і наданої для цього радянської фінансової допомоги в розмірі 10 тисяч доларів. Також нібито було обіцяно поширити чутки про таємну співпрацю чехословацької і радянської розвідок, секретний договір про передачу СРСР Карпатської України та про участь Бенеша в підготовці замаху на прем'єр-міністра Югославії. Після імовірної зустрічі з Зубовим Едвард Бенеш покинув Прагу і оселився на своїй віллі в південночеському місті Сезімово-Усті. У столиці він з'явився лише двічі - на похоронах міністра закордонних справ Яна Масарика та відзначення 600-річчя Карлового університету, однак продовжував ще кілька місяців займати посаду президента. У травні 1948 року Бенеш відмовився підписати нову конституцію країни, розроблену комуністами, і, як вже було згадано, 7 червня подав у відставку (обгрунтувавши в офіційному листі парламенту своє рішення станом здоров'я).
7 червня: які події в історії відбулися цього дня? - фото 117278

А в 1981 році ВПС Ізраїлю завдали бомбового удару по іракському ядерному реактору в місті Осірак і серйозно пошкодили його. Що зробило неможливим його подальшу експлуатацію (яка могла привести до отримання Іраком зброї масового ураження, яка була б спрямована, в першу чергу, на Ізраїль).
7 червня: які події в історії відбулися цього дня? - фото 117279

Олександр Воловоденко

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Поділитися: