7 червня: яке сьогодні свято?

Дуччо ді Буонінсенья "Зіслання Святого Духа" - фото 1
Дуччо ді Буонінсенья "Зіслання Святого Духа"

Сьогодні День Святої Трійці і його історія наступна...

У цей день відзначається зішестя Святого Духа на апостолів, що вказує на потрійність Бога. Як свідчить одна з книг Нового Завіту "Діяння святих апостолів", в п'ятдесятий день після Воскресіння Ісуса Христа (десятий день після Його вознесіння) апостоли перебували в Сіонській світлиці в Єрусалимі. Раптом зчинився шум із неба, ніби буря раптова зірвалася, і переповнила ввесь той дім, де сиділи вони. І з'явилися їм язики поділені, немов би огненні, та по одному осіли на кожному з них. Усі ж вони сповнились Духом Святим, і почали говорити іншими мовами, як Дух давав їм промовляти. В цей день в місті з нагоди свята перебували юдеї з різних міст і країн. Почувши шум, вони зібралися перед будинком, де знаходилися апостоли, і так як «кожен говорить до них їхньою власною мовою», всі здивувалися. Деякі з них насміхалися над апостолами і «говорили: вони напилися солодкого вина». У відповідь на таку реакцію апостол Петро голосно промовив до них:

- Мужі юдейські та мешканці Єрусалиму!
Це і буде вам відомо, і послухайте слів моїх: не п'яні вони, як ви думаєте, бо третя година дня; але це пророк Йоіл передрік: "І буде в останні дні, говорить Господь, виллю від Духа Свого на кожне тіло, і будуть пророкувати сини ваші та ваші доньки і юнаки ваші будуть бачити видіння, а старим вашим сни будуть снитися. І на рабів Моїх і на рабинь Моїх за тих днів виллю Духа Свого, і пророкувати вони будуть".


У цей день у православних храмах відбувається одна з найбільш урочистих служб в році. Напередодні, в суботу ввечері служиться святкове всенічне бдіння, на Великій вечірні якого читається три паремії: перша з них розповідає про те, як Святий Дух сходив на праведників в Старому завіті, друга і третя паремії, по вірі православної церкви, є пророцтвами про зішестя Святого Духа на апостолів в день П'ятидесятниці. Вперше після Великого посту співається на стиховні знаменита стіхіра шостого гласу "Царю небесний", яка повторюється ще двічі після цього на утрені всеношної. Починаючи з цього дня молитва "Царю небесний" стає першою молитвою звичайного початку як церковних, так і домашніх молитов. На утрені служиться поліелей і читається Євангеліє від Іоанна, 65-е зачало. На утрені співаються два канони цього свята: перший написаний Козьмою Єрусалимським, другий Іоанном Дамаскінлм. У саме свято служиться святкова літургія, на якій читається Апостол, Третє зачало і читається складене Євангеліє від Іоанна, 27-е зачало. Після літургії служиться дев'ята година і велика вечірня, на якій співаються стіхіри, що прославляють зішестя Святого Духа. Під час вечірньої тричі здійснюється колінопреклоніння – ті, хто моляться, встають на коліна, а священик читає сім молитов (перший і другий раз колінопреклоніння ієрей читає по дві молитви, а третій раз - три молитви) про Церкву, про спасіння всіх, хто молився і за упокій душ всіх покійних - цим завершується післявеликодній період, під час якого в храмах не звершується колінопреклоніння і земні поклони.
У Католицькій церкві і в лютеранстві святкування Зішестя Святого Духа і дня Святої Трійці розділене. День Святої Трійці відзначається наступної неділі за П'ятидесятницею. Свята зішестя Святого Духа і день Святої Трійці мають в римському літургійному календарі вищий статус. Священики в день П'ятидесятниці одягаються в червоне, в нагадування про «вогняні язики», що зійшли на апостолів. А в день Святої Трійці - в біле, як і в інші великі свята. У день зішестя Святого Духа служиться дві меси по різному чину - меса в суботу ввечері і денна меса в неділю.

7 червня: яке сьогодні свято? - фото 117324

Серед народних традицій святкування Дня Святої Трійці можна відзначити те, що в Україні люди прикрашають житло живими квітами (зокрема, любистком), гілками дерев, травами: чебрецем, м'ятою і соном.
У Польщі, Білорусі та в католицьких храмах РФ існує традиція прикрашати храм гілками дерев (наприклад, берези).
В Італії, в пам'ять про диво сходження вогняних язиків, було прийнято розкидати пелюстки троянд зі стелі церков. В зв'язку з чим це свято на Сицилії і в інших місцях Італії називалося Великоднем троянд.
У Франції під час богослужіння було прийнято дути в труби, в спогад звуку сильного вітру, який супроводжував зішестя Святого Духу.
На північному заході Англії в Трійцю проводилися церковні ходи, так звані «Духівські прогулянки». Як правило, в цих ходах брали участь духові оркестри і хори. Традиційно проводились «Духівські ярмарки». З Трійцею були пов'язані традиції варити пиво, танцювати мореску, влаштовувати сирні перегони і турніри лучників.
А згідно фінській приказці, якщо не знайти собі пару до Трійці - весь наступний рік залишишся самотнім.

Вітаємо всіх!

Олександр Воловоденко

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.