31 грудня: які події в історії відбулися цього дня?

31 грудня: які події в історії відбулися цього дня? - фото 1

Сьогодні ми розглянемо п'ять подій з XVI - XX століть. В останній раз у цьому році.

Реклама

У 1600 році королева Англії та Ірландії Єлизавета I створила Англійську Ост-Індійську компанію.
Нове акціонерне товариство отримало великі привілеї для торгових операцій в Індії, які завершилися через 199 років. Після припинення терміну дії привілеїв компанія проіснувала ще 74 роки.
31 грудня: які події в історії відбулися цього дня? - фото 149391

У 1942 році відбувся «Новорічний бій» в Баренцевому морі між британськими кораблями, які входили до складу арктичного конвою JW-51B, і німецькими рейдерами. Легким кораблям британського ескорту вдалося зірвати атаку переважаючих сил німецького флоту, в тому числі важких крейсерів «Hipper» і «Lützow». Переможний для Великобританії результат бою ледь не призвів до розформування надводних сил німецького ВМФ і змусив командувача флотом Третього Рейху адмірала Редера подати у відставку. Карл Дьоніц, який змінив його, незважаючи на свою прихильність до доктрини підводної війни, знайшов аргументи проти розформування надводного флоту і вмовив Гітлера зберегти великі надводні кораблі, а не відправити їх на метал.

31 грудня: які події в історії відбулися цього дня? - фото 149393
Знищення німецького есмінця «Friedrich Eckholdt» у Новорічному бою

У 1983 році у Литві була введена в експлуатацію Ігналінська атомна електростанція. Вона пропрацювала 26 років.
У 2018 році на Ігналінської АЕС пройшла більша частина натурних зйомок енергоблоків для міні-серіалу "Чорнобиль" (так як на ЧАЕС експлуатувалися енергоблоки того ж типу, що й на литовській станції - РВПК).
31 грудня: які події в історії відбулися цього дня? - фото 149396

У 1994 році в Чечні почався штурм Грозного російськими військами. Розмірковуючий напередодні про можливість взяття всієї Чечні за дві години одним полком ПДВ, тодішній міністр оборони РФ Павло Грачов ввів у місто угруповання з більш 700 одиницями бронетехніки, яке було розбите чеченськими повстанцями. Таким чином, умовно "двогодинний" штурм розтягнувся на два з гаком місяці і коштував Росії 1426 загиблих і 4630 поранених солдатів.

31 грудня: які події в історії відбулися цього дня? - фото 149395
Чеченський повстанець біля знищеної БМП російського 2-го мотострілецького батальйону 81-го гвардійського мотострілецького полку, Грозний

А у 1999 році президент Росії Борис Єльцин оголосив про свою передчасну відставку і призначив в. о. голови держави до наступних виборів Володимира Путіна. Багатьом людям не тільки в РФ, але і взагалі на пострадянському просторі оголошення про відставку Єльцина запам'яталося його вибаченнями за невдачі на посаді президента і фразою "я йду", яка з роками видозмінилася до "я втомився, я йду" (хоча Борис Єльцин у своєму зверненні про втому не згадував).
31 грудня: які події в історії відбулися цього дня? - фото 149386

Олександр Воловоденко
Олександр Воловоденко журналіст, редактор

Реклама