30 серпня: який сьогодні пам'ятний день?

30 серпня: який сьогодні пам'ятний день? - фото 1

Сьогодні Міжнародний день жертв насильницьких зникнень або День зниклих безвісти.

Він проголошений з метою привернути увагу громадськості до долі осіб, які потрапили в ув’язнення, чиє місцезнаходження невідоме для їх родичів і/або законних представників. Ініціативу проголошення цього дня проявила Латиноамериканська федерація асоціацій родичів затриманих-зниклих, в 1983 році.
Боротьба з таємним запроторенням до в'язниць є важливою частиною діяльності цілого ряду міжнародних і неурядових організацій в області правозахисної діяльності та гуманітарної допомоги, включаючи такі як Управління Верховного комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Міжнародний комітет Червоного Хреста, а також «Amnesty International» і «Репортери без кордонів». Серед цих організацій особливо виділяється МКЧХ. Він має особливі привілеї через свій статус недержавного суверенного утворення і його політики нейтралітету. У деяких випадках МКЧХ є єдиною організацією, яка отримує доступ до певних груп ув'язнених.

Що дозволяє забезпечити мінімальний рівень контакту з ними і контроль за наданням їм медичної допомоги. Часто повідомлення, передані МКЧХ, є єдиною інформацією про долю ув'язнених для родичів і близьких. Відвідування осіб, які тримаються під вартою у зв'язку зі збройними конфліктами, що дозволяє відновити контакти з їх сім'ями є важливою частиною мандату МКЧХ. Однак поняття зниклих або зниклих безвісти виходить далеко за межі жертв насильницького зникнення. Воно включає в себе всіх тих, чиї сім'ї втратили контакт в результаті конфліктів, стихійних лих або інших трагедій.
Міжнародний день жертв насильницьких зникнень - це також можливість ще раз висвітлити роботу правозахисних організацій, підвищити обізнаність громадськості та закликати до пожертвувань. Тюремне ув'язнення в таємних або невизначених обставинах є грубим порушенням прав людини, а в разі збройного конфлікту - також і міжнародного гуманітарного права.

Число зникнень людей в невідомих обставинах обчислюється десятками тисяч і практикується в багатьох країнах. Цей день особливо актуальний для України, на частині територій якої поширена практика насильницьких зникнень і таємних запроторень громадян до тюрем за їх громадянську позицію – в анексованому РФ Крим і на окупованій Російської Федерації частині Донбасу. В АР Крим та Окремих районах Донецької і Луганської областей цим займаються перебіжчики з українських правоохоронних органів, росіяни (в різному статусі - від найманця в так званих "ДНР" і "ЛНР" до відрядженого до Криму силовика з Росії) та їхні посібники з числа місцевих жителів (в Криму цим займалася так звана "Самооборона", яка на материковій Україні визнана незаконним збройним формуванням, а на Донбасі - загони місцевих бойовиків). І часто після цього вони не визнають факти затримань тих чи інших людей, коли Україна через посередників подає запити про них, намагаючись звільнити з місць несвободи.

Реклама