27 січня: який сьогодні пам'ятний день?

27 січня, 09:30
27 січня: який сьогодні пам'ятний день? - фото 1

Сьогодні Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту.

День пам'яті жертв Голокосту був заснований Організацією об'єднаних націй у 2005 році. Оголосивши 27 січня Міжнародним днем пам'яті жертв Голокосту, ООН закликала членів організації розробити просвітницькі програми, щоб наступні покоління зберегли пам'ять про цю трагедію з метою запобігання в майбутньому актам геноциду, і охороняти, як пам'ятники історії, місця, де відбувалися масові вбивства євреїв. Дата 27 січня була обрана тому, що в цей день у 1945 році солдати 1-го Українського фронту Червоної армії звільнили в'язнів нацистського концентраційного табору "Аушвіц-Біркенау", який був розташований на території окупованої Польщі. За час існування цього табору в ньому загинуло від 1.5 до 2.2 мільйонів людей.
Однак в деяких країнах є і свої, локальні, дні пам'яті жертв нацистської окупації. В Австрії - це 5 травня. Цього дня у 1945 році на територію табору "Маутхаузен-Гузен" проникли американські розвідники, які обеззброїли поліцейських і повернулися до своїх військ, що наступали.
В Угорщині День пам'яті жертв нацизму відзначається 16 квітня. Цього дня 1944 року угорських євреїв почали масово переселяти у гетто.
У Болгарії День порятунку болгарських євреїв і жертв Голокосту і злочинів проти людства відзначається 10 березня. Цього дня у 1943 році вступила у силу заборона на депортацію євреїв.

27 січня: який сьогодні пам'ятний день? - фото 152892
Монумент у ізраїльському місті Яффо (Ізраїль) на честь болгарських праведників світу, які рятували євреїв від Холокосту (джерело фото - "Wikimedia"; автор - דוד שי)

Таким чином болгарські праведники народів світу і місцеві жителі врятували 50 тисяч євреїв.
В Ізраїлі існує День Катастрофи і Героїзму. Він відзначається за єврейським календарем - 27 нісана, в день початку повстання у Варшавському гетто. У григоріанському календарі ця дата знаходиться у проміжку між 7 квітня і 7 травня, хоча дата початку повстання є фіксованою (19 квітня 1943 року).
У Латвії є День пам'яті жертв геноциду єврейського народу, він відзначається 4 липня. Цього дня 1941 року були спалені всі столичні синагоги, унаслідок чого загинули тисячі євреїв.
У Литві День геноциду литовських євреїв відзначається 23 вересня. Цього дня в 1943 році почалась депортація євреїв з ліквідованого Вільнюського гетто.
У Румунії День пам'яті жертв Голокосту відзначається 9 жовтня. Цього дня 1941 року почалася депортація євреїв української Буковини, Молдавії та Румунії до концтаборів і гетто Трансністрії (до складу якої входили і окуповані українські землі).
У Словаччині День жертв Голокосту і расової ненависті відзначається 9 вересня. У цей день в 1941 році були ухвалені антисемітські закони, які були створені на основі Нюрнберзьких законів Третього Рейху.
У Сербії День пам'яті жертв Голокосту, геноциду та інших жертв фашизму відзначається 22 квітня.

27 січня: який сьогодні пам'ятний день? - фото 152891
Меморіал "Кам'яна квітка" на місці концентраційного табору "Ясєновац", Хорватія (джерело фото - "Wikimedia"; автор - Petar Milošević)

Цього дня 1945 року партизанські частини Народно-визвольної армії Югославії звільнили хорватський концентраційний табір "Ясєновац". За різними оцінками, в ньому було вбито від 83 до понад 700 тисяч осіб - євреїв, сербів і ромів.
А у Франції День пам'яті жертв расистських і антисемітських гонінь відзначається 16 липня. У цей день в 1942 році в Парижі відбулася масова облава на євреїв. Окупантами були арештовані і депортовані в "Аушвіц-Біркенау" 13 152 єврея.
В Україні на державному рівні Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту вперше відзначили у 2012 році. А зараз створюється проект Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр", який присвячений одному з найжорстокіших актів знищення євреїв в XX столітті. Створення меморіального центру супроводжується скандалами навколо джерел фінансування, особистостей творців і їх методів увічнення пам'яті жертв Бабиного Яру. До вирішення наявних скандалів і проблем навколо створення Центру "Бабин Яр" вже залучили навіть державну владу. Що з цього вийде - побачимо у 2023 році, саме тоді Меморіал повинен відкритися. А поки - закликаємо вас пам'ятати жертв цієї трагедії. Фраза "Ніколи знову", якою в останні кілька років ознаменований День перемоги над нацизмом в Україні, по суті, стосується і такого явища як Голокост.

27 січня: який сьогодні пам'ятний день? - фото 152882

Поділитися: