23 січня – Міжнародний день почерку

У кожної людини – свій почерк. І він розкаже про нас навіть більше, ніж ми самі. Як розпізнати, де чий почерк? Та яку таємницю він може розказати про кожного з нас?

В одних — як курка лапою, в інших — як каліграф. У кожної людини — свій почерк. І він розкаже про нас навіть більше, ніж ми самі. До Міжнародного дня почерку "Деталі. Підсумки" зібрали нотатки різних людей: медиків, журналістів та навіть серійного вбивці. Як розпізнати, де чий почерк? Та яку таємницю він може розказати про кожного з нас?

Тимур старанно виводить кожну літеру. Його вчителька Інна каже: аби зацікавити малечу письмом, доводиться докладати чимало зусиль. І як не дивно, запевняє, красивіше виходить у дітей, що пишуть лівою рукою.

«Лівші пишуть більш старанно, у них більш заокруглений почерк, більш красиві завитки йдуть, і вони пишуть швидше. Ми можемо вибрати королеву цього рядка, наприклад найкрасивіша цифра, найкрасивіша літера. У зв'язку з цим дитина дуже старається, вона сидить зосереджено, контролює свою руку», — каже Інна Ізюмова, яка готує дітей у перший клас.

Писати у школах першачків зараз вчать навіть казкові герої. Інтерактивна дошка просить дітей не поспішати, адже Незнайко буде дивитися на те, як вони красиво пишуть.

«Ми використовуємо у роботі інтерактивні методи, інноваційні засоби навчання, для того, щоб діти наочно бачили і могли відтворити це у своїх зошитах. Тому що охайність — це запорука успіху», — розповідає Карина Пересада, вчителька першого класу.

Такими тренуваннями і діти, і дорослі протягом життя розвивають мозок, кажуть психологи.

«Почерк має велике значення в принципі для людини, тому що рука — це головний мозок, що вийшов назовні. І якщо ми бачимо, що почерк акуратний, якісний, добре прописаний, із нормальним натиском — це говорить про те, що добре працює мислення. Чим якісніший почерк, тим людина краще організована. Тим чіткіше у неї мислення, викладення матеріалу», — зазначає психолог Максим Реуцький.

Є люди, які пишуть виключно від руки, а є і ті, хто забув, як виглядає їхній почерк. Та от Влада не пам’ятає, коли востаннє тримала ручку в руці. Каже: навіть і не знає, як зараз виглядає її почерк. Бо весь час використовує гаджети.

«Я волію не писати від руки, а писати текст на гаджетах. По-перше, це швидко, по-друге, це розбірливо, як для мене, так і для інших людей, по-третє, телефон у мене завжди при собі, ручка і блокнот — ні», — каже Влада Івашура.

Але незважаючи на таку діджиталізацію, саме через ручку та папір можна передати емоцію, впевнена телеведуча Оксана Немировська. Вона вже понад 20 років працює з текстами. Утім і досі пише їх власноруч.

«Це не сила звички, це тому, що ось я в кожне слово вкладаю свою душу. Я навіть іноді повідомлення, якщо мені потрібно написати якийсь великий лист людині, я іноді роблю подвійну роботу: я пишу на листку це повідомлення таке велике, а потім уже переношу його на телефон», — розповідає Оксана Немировська.

А от чому одні пишуть каліграфічно, а інші — як курка лапою? Єсенія Тарасова — лікарка. Жартує: саме на почерк медиків нарікають найбільше. Водночас відкриває завісу.

«Нерозбірливий почерк має дуже просте пояснення. У нас дуже великий обсяг того матеріалу, який ми повинні вивчити, лекції досить об'ємні, і писати за лекторами встигати необхідно, тому почерк каліграфічний, яким ми пишемо в школі, стає ось тією лінійкою, яку часто бачать пацієнт», — зазначає лікарка Єсенія Тарасова.

Альбіна Гриненко зібрала зразки почерків різних людей: учителів, медиків, журналістів та навіть серійного вбивці. А от чи зможе психолог визначити, хто є хто? Також фахівець розповість, що ці фрагменти говорять про характер людини.

Психолог уважно розбирає кожну літеру та кожну записку. Визнає, кому саме належать та чи інша — сказати важко. Але готовий розповісти, що ці закарлючки говорять про людину. Роздивляючись кожний почерк, фахівець каже, що один належить емоційній людини, інший — дуже педантичній. А один почерк був схожий на той, яким пишуть біографії шизофреники.

Почерк може не лише розкривати риси характеру, а й свідчити про певні психічні порушення. Такі люди використовують готичні шрифти, рвані та нестабільні лінії напису, кажуть психологи.

«Часто такі рвані почерки зустрічаються у людей емоційно нестабільних іноді навіть людей з правопорушеннями, людей психопатичних і навіть людей, схильних до злочинів, які можуть вбити», — зауважує Максим Реуцький.

Почерк убивць гострий та агресивний. Триста експертиз почерку за рік. І все, аби розкрити злочини: від пограбування до вбивства. Фахівці кажуть: передусім звертають увагу на специфіку письма.

«Загальна ознака — це розмір почерку, виробленість, з яким темпом людина звикла в звичайному темпі писати. Точки початку та закінчення рухів, форма рухів, напрямок, нахил. В одному із населених пунктів області було скоєно злочин дуже тяжкий: вбито продавчиню, і злочинцем було знищено всі сліди, залишився тільки рукописний запис. Були відібрані зразки почерку у підозрюваних осіб і таким чином це посприяло розкриттю цього злочину», — розповідає Олена Олександрова, завідувачка сектора почеркознавчих досліджень МВС.

Писати від руки — корисно для здоров’я, вважають вчені. Так розвивається мислення. Уперше люди почали писати ще в четвертому році до нашої ери. Тоді для цього використовували палички.

«Першими каліграфами теж можна назвати первісну людину, перші якісь знаки та символи на скелі. Спочатку використовувалися дерев'яні таблички, або глиняні таблички — це все черви друкувалося, якщо брати шумерські письмена та клинопис», — каже Віталій Сухомлін, каліграфіст.

Зараз способи виводити літери, звісно, осучаснилися. І попри наявність гаджетів, писати від руки — корисно для здоров'я, вважають учені. Бо саме у такий спосіб чіткіше формулюєш думку та розвиваєш мозкову активність. І, можливо, саме у Міжнародний день почерку не завадить взяти ручку та перевірити, наскільки красиво ми вміємо писати.

Реклама

Реклама