23 серпня: які історичні події відбулися цього дня?

23 серпня, 08:31
Литовські учасники "Балтійського шляху", 23 серпня - фото 1
Литовські учасники "Балтійського шляху", 23 серпня

Сьогодні ми розглянемо чотири події двадцятого століття.

У 1913 році в датському Копенгагені був відкритий пам'ятник героїні однієї з казок Ганса Християна Андерсона - Русалонці. Нині він є символом і однією з головних пам'яток столиці Данії.
23 серпня: які історичні події відбулися цього дня? - фото 128398

У 1939 році між нацистською Німеччиною і Радянським Союзом був підписаний договір про ненапад, більш відомий як пакт Молотова-Ріббентропа. Відмінною рисою договору був секретний додатковий протокол про розмежування сфер інтересів Третього Рейху і СРСР в східній Європі. Він передбачав включення Латвії, Естонії, Фінляндії, східної Польщі, західна Україна і Білорусь, а також Бессарабія в сферу інтересів Радянського Союзу. А Литва і західна частина Польщі були віднесені до сфери інтересів нацистської Німеччини. На практиці до СРСР відійшла Латвія, Естонія, Литва (крім Мемеля, який зайняв Третій Рейх), східна Польща, західні Україна і Білорусь, Бессарабія і північна Буковина, а також лише мала частина Фінляндії, яку Радянському Союзу вдалося відвоювати восени 1939-го - навесні 1940 року.
До Третьому Рейху відійшла західна частина Польщі і вже згаданий литовський Мемель.
Нині ця подія в Європейському союзі відзначається як День пам'яті жертв сталінізму і нацизму.
23 серпня: які історичні події відбулися цього дня? - фото 128400

У 1942 році відбулось масоване бомбардування Сталінграда. Німецька авіація зруйнувала місто, вбила понад 90 тисяч осіб і знищила більше половини житлового фонду довоєнного Сталінграду, тим самим перетворивши місто у величезну територію, покриту палаючими руїнами. Ситуація ускладнилася тим, що після фугасів німецькі бомбардувальники скинули запальні бомби. Утворився величезний вогняний вихор, який дотла спалив центральну частину міста і всіх його жителів. Потім пожежа перекинулася на інші райони Сталінграда, так як більшість будівель в місті були побудовані з дерева або мали дерев'яні елементи. Температура в багатьох частинах міста, особливо в його центрі, доходила до тисячі градусів.
23 серпня: які історичні події відбулися цього дня? - фото 128399

А в 1989 році пройшла акція "Балтійський шлях", коли жителі Литви, Латвії та Естонії вишикувалися в живий ланцюг завдовжки майже в 600 кілометрів. У заході взяли участь близько двох мільйонів людей, це був найбільший живий ланцюг у світі. Він був приурочений до 50-ї річниці підписання пакту Молотова-Ріббентропа, за яким балтійські країни були окуповані СРСР і нацистською Німеччиною.

Олександр Воловоденко
Олександр Воловоденко журналіст, редактор
Поділитися: