23 серпня: яке сьогодні свято?

23 серпня, 12:28
23 серпня: яке сьогодні свято? - фото 1

Сьогодні Україна відзначає День Державного прапора.

Свято встановлене указом президента України Леоніда Кучми № 987/2004 «Про День Державного прапора України» від 23 серпня 2004 року. Цей указ був доповнений президентом Віктором Ющенком, за указом № 602/2009 «Про внесення змін до Указу Президента України від 23 серпня 2004 року № 987» була запроваджена церемонія підняття прапора України та проведення загальнодержавних заходів. Свято встановлено в Україні «... на вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України ...».

23 серпня: яке сьогодні свято? - фото 127954
Прапор, який пережив битву під Іловайськом 2014 року

23 серпня як дату обрано цілеспрямовано, так як в цей день 1991 року, після провалу путчу ДКНС в Москві, група народних депутатів Верховної Ради УРСР внесла освячений представником УАПЦ Петром Бойком синьо-жовтий український прапор до зали засідань парламенту. Ця подія увічнена картиною на одній зі стін Ради. А прапор, як реліквія, урочисто зберігається під склом у музеї парламенту. Однак учасники тих подій називають іншу дату внесення прапора в зал засідань. Це підтверджує стенограма засідання позачергової сесії Верховної Ради від 24 серпня 1991 року. Ось що говорив Роман Лубківський в той день:

– Шановні народні депутати, український народ!
Сьогодні завершується торжество історичної справедливості. Ми повертаємося в лоно цивілізованих держав, опираючись на багатовікову традицію нашої державності - демократичної, миролюбивої і відкритої для всього світу. Виходячи з цієї традиції і з традиції пошани до національних святинь, а також традицій боротьби за незалежну Українську соборну демократичну державу, пропоную внести національний український жовто-синій прапор і встановити в приміщенні і на куполі Верховної Ради України…


А В'ячеслав Чорновіл сказав наступне:

- Шановні колеги!
Я хочу запропонувати невеличке доповнення. Мені сказали, що на вулиці є той прапор, з яким українці стояли на барикадах біля Верховної Ради Росії. Я прошу, щоб саме цей прапор був встановлений у нашому залі. І ще я пропоную, щоб до того, коли приймемо рішення про національну символіку, про національний прапор, наш прапор був піднятий над куполом верховної Ради.


Однак в зал внесли інший прапор, про що згадував колишній народний депутат Микола Поровський:

- 23 серпня, вранці, у будинку Спілки письменників зібралась Велика Рада Руху за участю всіх депутатів Народної Ради...
Напередодні я розіслав у всі краєві організації Руху телефонограму із наказом негайно організувати масовий приїзд до Києва під стіни Верховної Ради членів Руху та наших прихильників. Переважна більшість організацій наказ виконала. Поїздами і автобусами до Києва виїхали десятки тисяч маніфестантів. Тож рано-вранці 24 серпня, я заїхав до Секретаріату, щоб пересвідчитись, чи підготовили прапори, транспаранти та гасла для маніфестантів і все інше необхідне згідно з розробленим планом цієї маніфестації. Віктор Бурлаков, який вже чотири дні днював і ночував у Секретаріаті, організовуючи акції спротиву ДКНС, у залі засідань розгладжував праскою складки тканини величезного синьо-жовтого прапора. Це знамено пошили напередодні членкині жіночої громади Руху…
Від Софіївського майдану надійшла маніфестація, котра принесла під стіни Верховної Ради величезне полотнище синьо-жовтого прапора. На майдані його освятив єпископ УАПЦ Володимир (Романюк). Процесія передала прапор нам, народним депутатам. Всі ми клякнули на коліна і поцілували край знамена. Я тримав правий край прапора, а протилежний його кінець ніс В’ячеслав Чорновіл. Ми рушили із знаменом до Верховної Ради.


Але незалежно від можливих історичних неточностей свято вкоренилося саме на дату 23 серпня. І в честь нього відбувається цілий ряд урочистих заходів. Включаючи проведення офіційної церемонії підняття Державного прапора України в обласних і районних центрах, а також інших населених пунктах країни. За участю діячів науки і культури, представників міжнародних, громадських, релігійних організацій та політичних партій.
Також прапор вивішують звичайні громадяни України, підприємства, державні установи та організації, а також представники української діаспори в іноземних державах.

23 серпня: яке сьогодні свято? - фото 127955
Прапор штабу сектору "С" зони АТО, який розташовувався у нині окупованому місті Дебальцеве Донецької області

Вітаємо всіх з Днем Державного прапора України. Поважайте наші державні символи і пам'ятайте, що вони є однією зі складових частин нашої незалежності!

Олександр Воловоденко
Олександр Воловоденко журналіст, редактор
Поділитися: