21 рік тому вбили Георгія Гонгадзе: згадуємо, за що боровся український журналіст

Коллаж 34.ua - фото 1
Коллаж 34.ua

16 вересня 2000 року був убитий український журналіст Георгій Гонгадзе. Він боровся за правду, свободу слова в Україні та активно виступав проти тиску влади на українські ЗМІ. Однак досьогодні країна так і не дізналася імена справжніх замовників вбивства людини, яка хотіла говорити правду.

Георгій Гонгадзе народився 21 травня 1969 року в Тбілісі. В Україну переїхав у 1989 році, до Львова — рідного міста його матері. У певний момент Гонгадзе довелося повернутися на батьківщину — в Грузію, однак через недовгий проміжок часу він приїжджає назад в Україну і в 1995-му починає працювати на телебаченні.

Діяльність Георгія Гонгадзе

Пік протистояння журналіста з українською владою припадає на 1998-2000 роки. Гонгадзе славиться своїми "незручними" питаннями в прямих ефірах телепередач.

Також журналіст активно виступав проти тиску на українські ЗМІ. Один із прикладів, коли в грудні 1999 року він оприлюднив у США відкритий лист про факти утиску свободи слова в Україні. У ці дні в Америці з візитом перебував Леонід Кучма.

Одна з його найвідоміших цитат:

«Чи зможемо ми зробити так, щоб влада змінювалася раз на 5 років? Це буде найбільшою гарантією, що той, хто прийде наступного разу, буде вести себе по-іншому. Влада повинна знати, що вона залежить від нас і що вона боїться нас. Сьогодні влада нас не боїться — і в цьому проблема», — сказав журналіст під час однієї з передач напередодні виборів президента в 1999 році.

У 2000 році в інтернеті з'явилося видання "Українська правда". Це було одне з перших українських інтернет-видань. Гонгадзе хотів, щоб воно було незалежним і об'єктивним. Тому там неодноразово публікувалися критичні матеріали про Леоніда Кучму та його оточення, а також корупцію.

Георгій Гонгадзе розмовляє з Леонідом Кучмою - фото 189592

Георгій Гонгадзе розмовляє з Леонідом Кучмою
Фото: Українська правда

Убивство журналіста

Після запуску сайту "Українська правда" за Георгієм Гонгадзе починається стеження. Журналіст звернув увагу на це і в липні 2000 року написав заяву до Генпрокуратури. Але реакції від правоохоронних органів не було.

Пізно ввечері 16 вересня 2000 року Гонгадзе зник. Його викрав і надалі вбив генерал міліції Олексій Пукач. У цьому йому допомогли ще троє підлеглих. Тільки через півтора місяця вдалося знайти журналіста. Точніше його обезголовлений труп, який сховали в Таращанському лісі в 100 киллометрах від Києва.

Наприкінці листопада того ж року опозиціонер Олександр Мороз заявив, що замовник зникнення журналіста — президент Леонід Кучма. Як доказ, Мороз оприлюднив так звані "плівки Мельниченка", які нібито записував у кабінеті Кучми його охоронець Микола Мельниченко. Виконавцем убивства визнали генерал-лейтенанта МВС Олексія Пукача. Його засудили до довічного ув'язнення. Троє його підлеглих отримали по 12-13 років.

Подробиці викрадення і самого вбивства повідомили лише через багато років, зокрема під час останнього судового процесу над Пукачем у січні 2013 року.

Журналіст загинув близько першої години ночі 17 вересня. Пукач і його помічники викрали Гонгадзе в Києві. Після чого вивезли в ліс у Київській області. Там міліціонери вирили яму близько одного метра глибиною. Після цього журналісту зв'язали руки, віднесли його до викопаної ями, де Пукач власноруч спробував задушити Георгія Гонгадзе. Однак позбавити життя журналіста таким чином не вдалося, тому генерал згодом використав ремінь від штанів самого ж Гонгадзе.

Мертве тіло журналіста кинули в яму, облили бензином і підпалили. Місце вбивства замаскували. Але через пару тижнів Пукач вирішив повернутися на місце злочину і замести сліди ще більше. Він викопав тіло Гонгадзе, відвіз у лісництво Теращанського району Київської області, де відділив голову від тіла вбитого.

Тулуб і голову генерал-лейтенант закопав в окремих місцях. Обезголовлене тіло знайшли 2 листопада 2000 року і тільки через два роки прокуратура визнала, що воно належить Георгію Гонгадзе.

Який вплив на українців мала смерть Гонгадзе?

Смерть Георгія Гонгадзе мала найбільший резонанс за всі роки незалежності України як на території країни, так і за її межами. Після "касетного скандалу" країну охопив масштабний рух, що проходив під гаслом "Україна без Кучми". Учасники акції вимагали відставки президента і керівників силових структур, а також об'єктивного розслідування смерті загиблого.

Також з моменту вбивства журналіста протягом двох років рейтинг довіри до Леоніда Кучми знизився до свого мінімуму — віддати голос готові були тільки 12-14% українців. До того ж Кучма опинився в міжнародній ізоляції.

Реклама

«Георгій однозначно змінив Україну — змінив не так своєю діяльністю, на жаль, як своєю смертю. Але українська нація повстала», — сказала Мирослава Гонгадзе про свого чоловіка в коментарі Радіо Свобода.

 

Яна Кривобок
Яна Кривобок Редактор сайту 34.ua. Пишу про актуальні події Дніпра і України. У фокусі: соціальна сфера і культура.

Реклама