21 листопада: які сьогодні свята?

21 листопада: які сьогодні свята? - фото 1

Сьогодні Україна відзначає День Гідності та Свободи, а також День десантно-штурмових військ.

Дата Дня Гідності та Свободи обрана цілком логічно – у цей день 7 років тому почався Євромайдан і 16 років тому почалась Помаранчева революція. Серія акцій протесту у 2004 році була спровокована фальсифікаціями у другому турі президентських виборів на користь Віктора Януковича. Вона призвела до того, що 3 грудня 2004 року Верховний суд України постановив провести переголосування другого туру 26 грудня. Двадцять шостого грудня президентом був обраний кандидат, який полярно відрізнявся від Віктора Януковича - його тезка Ющенко. Якщо Янукович орієнтувався і підтримувався РФ разом з іншими країнами Союзу незалежних держав, то Віктор Ющенко був разом з ЄС та Сполученими Штатами Америки. А мітинги 2013 року почалися через «припинення» урядом Миколи Азарова підготовки України до підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Яка, насправді, було зупинкою і зміною зовнішньополітичного курсу нашої країни.
У світлі того, що про неї було оголошено через 12 днів після візиту Януковича в РФ і через день після поїздки в Росію самого Азарова.

21 листопада: які сьогодні свята? - фото 143163

Спочатку протест був студентським, його учасники вимагали підписання асоціації з ЄС і мало контактували з опозиційними політиками. Але після ночі з 29 на 30 листопада, коли активісти були розігнані спецназом міліції «Беркут», все змінилося. У той же день, тридцятого листопада, біля Михайлівського Золотоверхого монастиря в Києві (який укрив частину євромайданівців, які зуміли втекти від міліції) зібрався велелюдний мітинг. А на наступний день центр столиці заполонило людське море. Цей мітинг був названий «Маршем мільйонів».
У цей день до вимоги продовження євроінтеграції додалися відставка уряду і перевибори президента разом з Верховною Радою.
Активісти зайняли Майдан і встановили на ньому перші намети, люди зайшли в будівлю КМДА і Київської міської ради, частина мітингувальників зайняла Будинок профспілок, а біля Адміністрації президента України сталися зіткнення між протестуючими і міліцією. З 1 грудня 2013 року почалася Революція гідності.

21 листопада: які сьогодні свята? - фото 143254

Реклама

Яка тривала до 22 лютого, коли Віктор Янукович, що втік з країни на тлі провалу "АТО" силовиків проти Майдану і розстрілу Небесної сотні, був офіційно відсторонений від влади. День десантно-штурмових військ був заснований у 2017 році. День ДШВ замінив собою День високомобільних десантних військ, які перестали існувати у складі ЗСУ. Заснований «... враховуючи хоробрість і героїзм воїнів-десантників, проявлені в боротьбі за свободу, незалежність і територіальну цілісність України, з метою відродження національної військової ідентичності, початку сучасних традицій вшанування перемог українського війська та виховання у громадян патріотизму ...». Вперше День десантно-штурмових військ України був відзначений у 2017 році - урочистою церемонією на Михайлівській площі у Києві. Вітаємо всіх з Днем Гідності та Свободи. Продовжуйте боротись за те, що вважаєте правильним. А також будьте гідні жертви тих, хто у 2013-2014 роках ціною свого життя відстояв наш цивілізаційний вибір. І вітаємо наших десантників – одних з тих, хто з 2014 року і по сьогоднішній день захищає наш цивілізаційний вибір від російської агресії.

 

Олександр Воловоденко
Олександр Воловоденко журналіст, редактор

Реклама