21 березня: які історичні події відбулися цього дня?

21 березня, 09:30
Червоним кольором відзначені території, на яких була проголошена Угорська радянська республіка - фото 1
Червоним кольором відзначені території, на яких була проголошена Угорська радянська республіка

Сьогодні ми розглянемо п’ять подій XIX–XX століть.

У 1919 році підконтрольними Москві угорськими комуністами на 23% території країни була проголошена радянська республіка. Вона була другою в світі "соціалістичною" державою, після РРФСР. За свою недовгу 4-місячну історію режим вступив у військові конфлікти з Королівством сербів, хорватів і словенців, Чехословаччиною та Королівством Румунія. Війська останнього і розбили угорських комуністів, керівництво яких втекло з країни.

У 1933 році в Німеччині пройшов "день Потсдаму". Це була організована нацистами урочиста церемонія з нагоди нового скликання рейхстагу.
Порівняно з попереднім скликанням парламенту, у націонал-соціалістів все ще не було можливостей повністю взяти владу в країні. Зробити вони це хотіли за допомогою прийняття проєкту закону "Про подолання тяжкого становища народу і рейху", який вносив зміни до конституції Веймарської республіки в частині повноважень уряду (наділяючи його законодавчою функцією). Але для цього не було голосів і тому нацисти вирішили зібрати їх таким собі святом національного єднання.
Програмою урочистостей передбачалися богослужіння: для рейхспрезидента Гінденбурга і депутатів протестантського віросповідання — в Потсдамській Церкві святого Миколая, а для депутатів-католиків — в католицькій міській парафіяльній церкві. Потім була запланована тріумфальна хода містом і церемонія в Потсдамській гарнізонній церкві. Біля неї сталась ключова подія дня — зустріч рейхсканцлера Адольфа Гітлера і рейхспрезидента Пауля фон Гінденбурга. Гітлер, не у військовій формі, а в костюмі і циліндрі, покірно низько схилив голову перед рейхспрезидентом. Їх зустріч вінчало історичне рукостискання. Цим націонал-соціалісти сподівалися продемонструвати символічну спадкоємність прусько-німецької історії, де Гітлер встає в один ряд з Фрідріхом Великим, Отто Бісмарком і Гінденбургом. Також в цій сцені Гітлер намагався продемонструвати підпорядкування популярному герою війни, батьку нації і історичній постаті. Крім того, цей жест мав показати членам Німецької націоналістичної народної партії, які шанували Гінденбурга, що Гітлер контролюємий. Потискуючи руку колишньому єфрейторові Гітлеру, Гінденбург також визнавав його як військового, який може в майбутньому займати пост головнокомандувача. Середньому класу, який втратив спокій від радикальних витівок Гітлера, показували, що справжнім главою держави як і раніше є Гінденбург, а Гітлер не несе ніякої небезпеки.
Чим все це закінчилося через трохи більше 12 років — ми прекрасно знаємо.
21 березня: які історичні події відбулися цього дня? - фото 105765

У 1981 році в США зареєстрований останній випадок лінчування, жертвою якого став афроамериканець Майкл Дональд.
Його тіло було знайдене побитим і повішеним на дереві навпроти будинку в місті Мобіл, де жив Бенні Джек Хейс — регіональний лідер організації “Ку-клукс-клан”. Незважаючи на те, що відразу виникли підозри, що хлопець був лінчований представниками цієї організації, слідство у розкритті вбивства одразу ж зайшло в глухий кут. Були заарештовані троє підозрюваних, які незабаром були відпущені. Поліція заявила, що мотивом для вбивства послужила залученість Дональда в торгівлю наркотиками, хоча родичі та знайомі загиблого заперечували факт того, що Дональд мав із цим справу.
Розслідування було відновлено після маршу протесту проти свавілля поліцейських, який організували родичі Майкла Дональда і підтримав відомий тоді борець за права чорношкірих Джессі Джексон. У 1983 році на підставі показань свідків були заарештовані двоє членів "Ку-клукс-клану" — Джеймс Ноулз і Генрі Френсіс Хейс. Ноулз не витримав тиску і пішов на угоду з правосуддям. Він зізнався у вбивстві Дональда, докладно розповів про те, як розвивалися події і повідав деталі злочину. Ноулз також дав свідчення проти Генрі Хейса, на підставі яких тому були пред'явлені звинувачення у вбивстві. У 1984 році Генрі Хейс був засуджений до смертної кари, а Джеймс Ноулз завдяки співпраці зі слідством отримав довічне позбавлення волі.
21 березня: які історичні події відбулися цього дня? - фото 105764

А у 2014 році був закінчений процес російської анексії Криму — Рада Федерації ратифікувала договір про так зване "прийняття Криму до складу Росії". А Президент країни-агресора Путін підписав відповідні "закони".
Також цього дня наша країна підписала політичну частину угоди про асоціацію з ЄС. Крім політичного співробітництва, ця частина документа передбачає спільне вирішення питань безпеки та боротьби з тероризмом.
Також, згідно з підписаним документом, політичний діалог повинен вестися в межах Ради асоціації на рівні міністрів закордонних справ і експертів.
У сфері зовнішньої політики передбачено партнерство в сфері врегулювання регіональних конфліктів, участь України в цивільних і військових операціях ЄС з подолання кризових ситуацій, а також в навчаннях і тренуваннях.

 

Олександр Воловоденко

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Поділитися: