20 червня: які історичні події відбулися в цей день?

20.06.2020, 09:30
Будівництво Біломорканалу - фото 1
Будівництво Біломорканалу

Сьогодні у нас їх два.

У 1933 році було завершене будівництво Біломорсько-Балтійського каналу. Будівництво велося руками ув'язнених ГУТАБ’у, значну частину яких становили українці. За різними даними, під час будівництва померло до 200 тисяч робітників. Померлих від виснаження і хвороб навіть не відвозили на кладовище. Їх тіла кидали прямо в бетон при заливці шлюзів і причальних стінок. Однак загальна кількість ув'язнених не зменшувалася, оскільки на споруджуваний канал постійно привозили поповнення. В'язнів-будівельників називали «каналармійцями». Основним засобом впливу на будівництві була «котловка» - нерівне харчування: чим менше ув'язнений виробляв, тим менше він отримував їжі.

А в 1963 році була створена «гаряча лінія» між СРСР і США. Зробили її після Карибської кризи. Так як під час неї американцям знадобилося цілих 12 годин на дешифрування послання Микити Хрущова президенту Кеннеді, яке складалося з 3000 слів. Всупереч поширеній назві, «пряма телефонна» лінія зв'язку не є ні «прямою», так як проходила через треті країни за маршрутом Вашингтон-Лондон-Копенгаген-Стокгольм-Гельсінкі-Москва (і тільки з 1978 року через міжнародні супутникові системи), ні «телефонною» - обмін повідомленнями відбувається тільки в текстовому вигляді, а не за допомогою голосу (і зараз сучасні лідери країн розмовляють лише при особистих зустрічах, а гарячою лінією користуються все так же письмово). Спочатку повідомлення передавалися за допомогою телетайпу. Згодом, на початку 1970-х років, вже за Леоніда Брежнєва, телетайпні машинки були замінені на справжній телефон. Але і тоді глави держав не могли говорити по телефону: з самого початку сторони домовилися, що обмін по «гарячій лінії» буде тільки в письмовій формі, що зменшить ризик невірного перекладу і дасть час для осмислення інформації. З появою супутників зв'язку почалася модернізація «гарячої лінії», і в 1978 році вона стала каналом космічного зв'язку, отримавши назву «Прямої лінії зв'язку». За реалізацію американської частини комплексу супутникового зв'язку відповідало Управління зв'язку Армії США на військовій базі Форт-Уачука, що в Арізоні. Використовувана американською стороною комерційна підсистема зв'язку з одного боку і радянська підсистема з іншого (INTELSAT і «Блискавка» відповідно) були пов'язані і в разі виходу з ладу або несправності однієї з них, друга продовжувала прийом-передачу і забезпечувала безперебійний зв'язок. Американські повідомлення передавалися в СРСР англійською мовою із застосуванням латиниці, назад надходили повідомлення російською мовою із застосуванням кириличного алфавіту в радянському його варіанті. З введенням супутникової лінії зв'язку кабельна не зникла відразу ж, дві лінії зв'язку доповнювали одне одну. У 1986 році також стали використовувати факсимільний зв'язок. Зараз він є основним: він дозволяє керівникам обох країн швидко обмінюватися великим обсягом інформації, в тому числі і графічної - у вигляді оперативних карт, діаграм і таблиць. Для контролю справності цієї лінії по ній постійно, цілодобово, передаються твори літературних класиків.
20 червня: які історичні події відбулися в цей день? - фото 119093

Олександр Воловоденко

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Поділитися: