2 серпня: який сьогодні пам’ятний день?

02 серпня, 11:45
2 серпня: який сьогодні пам’ятний день? - фото 1

Сьогодні Міжнародний день пам’яті про нацистський геноцид ромів.

Ця пам'ятна дата встановлена Прокламацією Міжнародної ради пам'яті геноциду ромів, яка була ухвалена 23 листопада 1996 року лідерами ромських організацій десяти країн Європи та Сполучених Штатів Америки на конференції «Геноцид — Пам'ять — Надія». Дата цього пам’ятного дня обрана невипадково - у ніч з 2 на 3 серпня 1944 року в газових камерах нацистського табору смерті “Аушвіц-Біркенау” були вбиті 2897 ромів.

Загалом у цьому таборі з 23 тисяч ромів, депортованих з чотирнадцяти країн, загинули понад двадцять - тобто, більше 86%. Вважається, що загалом під час геноциду від репресій загинуло від 600 тисяч до півтора мільйона ромів. В процентному співвідношенні ромська етнічна група найбільше постраждала від нацистських переслідувань - понад 90 відсотків її представників у тих же Австрії, Німеччини та Естонії було знищено.

2 серпня: який сьогодні пам’ятний день? - фото 124806
Жовтим кольором відмічений ромський блок концтабору "Аушвіц-Біркенау"

В Україні, під час Другої світової війни, нацисти знищили порядком 19-20 тисяч ромів. І це без врахування даних про загиблих на примусових роботах, у таборах-гетто, під час рейдів проти Української повстанської армії та радянських партизан, тощо. В Україні Міжнародний день пам’яті про нацистський геноцид ромів відзначається на державному рівні, відповідно до постанови Верховної Ради від 8 жовтня 2004 року.

Хочете отримувати оперативні і важливі новини?
Підписуйтеся на наші канали і сторінки у соцмережах і приєднуйтеся до групи у Facebook : там у вас є можливість розміщувати особисті новини

Олександр Воловоденко
Олександр Воловоденко журналіст, редактор
Поділитися: