19 cічня: яке сьогодні свято?

19 cічня: яке сьогодні свято? - фото 1

Дев'ятнадцятого січня відзначають Хрещення Господнє і в цьому тексті ви зможете дізнатись про його історію.

Хрестив Ісуса Христа його найближчий попередник - Іван Хреститель. Відбулось це в річці Йордан, на паломницькій переправі Віфавара. Факт Хрещення вважається дослідниками доконаною історичною подією. У православ'ї Хрещення Господнє входить в число дванадесятих свят. Давнє християнське свято Богоявлення, спочатку присвячене Народженню Христа, відвідуванню волхвів і Хрещенню Христа, поступово (в загальноцерковному масштабі - після Халкідонського собору 451 року) стало святкуватися виключно в спогад Хрещення Христа, в зв'язку з чим Богоявлення і Хрещення Господнє в православ'ї суть дві назви одного свята. У католицькій церкві латинського обряду Богоявлення і Хрещення — це окремі свята, у тому числі перше, що святкується 6 січня, присвячене спогаду приходу волхвів. Хрещення ж святкується в наступну неділю за ним. В давньосхідних церквах цей день присвячений спогаду не тільки Хрещення Ісуса Христа, але і Його Народження, і становить єдине свято Богоявлення. Хрещення є однією з п'яти важливих подій Ісусового життя - поряд із Преображенням, Розп'яттям, Воскресінням і Вознесінням.

Гвідо Рені «Хрещення Христа» та Андреа Верроккьо «Хрещення»

Опис Хрещення поданий у Євангеліях від Матвія (3:13-17), Марка (1:9-11), Луки (3:21-23) та Івана (1:32-34).
Слухаючи Предтечу, народ постійно перебував у чеканні. Багатьом було відомо, що Збавитель тривалий час перебуває невпізнаним, тому слова Івана: «Він стоїть серед вас» змусили серця прискорено битися. І в цей час серед юрби на березі з'явився Чоловік з Назарету. Ісус опинився між грішниками. Він разом з всіма готувався прийняти хрещення від Івана. Ніхто не знав його, навіть сам Іван, але останній мав якесь передчуття. Голос Святого Духа дав йому пізнати, хто був Месія. Коли Іван підійшов до води, всіх вразили дивні слова звернені до Галілеянина: «Я повинен хреститися від Тебе і чи Тобі йти до мене?». Ісус відповів: «Допусти це тепер, бо так годиться нам виповнити усю правду. (Мт. 3:15)». Ці слова нічого не пояснили оточенню, але для Івана вони мали певний зміст і переконали його охрестити Ісуса. Й тоді його передчуття перемінилось у певність. Він погодився здійснити обряд. У ту мить, коли Ісус стояв у річці і молився, сталося щось таємниче, знак розпізнавання. Ісус сходить, як і інші, у воду, але не виявляє жодного гріха. І з'явився Дух у вигляді голуба, зійшов на Нього і почувся голос: «Ти Син Мій Улюблений, що Я вподобав Його! (Мр. 1:11)». Ця небесна поява нагадала появу над печерою у Вифлеємі. Там звіщалось про нього пастушкам, а тут - невинному предтечі й розкаяним грішникам. Проте звіщення над берегами Йордану коротке у часі й мало з тих, до котрих було звернене, його пізнали. Таким чином, за участю Івана Хрестителя, всенародно було засвідчено месіанське призначення Ісуса Христа. Хрещення Христове, доконане тоді, розглядається як перша подія його суспільного служіння. Після хрещення Ісуса «Іван теж хрестив в Еноні поблизу Салиму, бо там було багато води; і приходили [туди] і хрестилися (Ін. 3:23)». Євангелист Іван пов'язує появу перших з дванадцяти апостолів саме з проповіддю Іоанна Хрестителя: «На другий день знову стояв Іван і двоє з учнів його. І поглянувши на Ісуса, сказав: ось Агнець Божий. І почули два учні, які пішли за Ісусом (Ін. 1: 35-37)». Згідно з євангельським оповіданням, після свого хрещення Ісус Христос, ведений Духом, пішов у пустелю, щоб на самоті, молитві і пості підготуватися до виконання місії, з якою він прийшов на землю. Сорок днів «диявол Його спокушав і нічого не їв в ці дні, а коли закінчились вони, то вкінці зголоднів (Лк. 4: 2)» . Тоді приступив до нього диявол і трьома стихіями спробував спокусити його на гріх, як будь-яку людину.

Святкування Водохрещщя у Перемишлі, 2008 рік

Найперша згадка про особливе шанування води, набраної в день Хрещення Господнього, і про її чудесні властивості (в першу чергу, здібності не псуватися протягом довгого часу) міститься в одній з антіохійських проповідей святителя Івана Златоуста 387 року. Паралель з цим шануванням дослідники вбачають в повідомленні святителя Єпіфанія Кіпрського про шанування річки Ніл і інших річок в день 6 січня, коли вода, на думку віруючих, змінювала свої властивості. Єпіфаній зіставляв цей феномен з перетворенням води на вино в Кані Галілейській. Святкування Хрещення в Україні має назву Водохреща. Воно увібрало в себе багато язичницьких і християнських обрядів, центральне місце серед яких займають дії, пов'язані з водою. 19 (6 за старим стилем) січня, у свято Хрещення, проходив молебень водосвяття. Також над вирубаною (часто - у вигляді хреста) у льоді тієї чи іншої водойми «Йорданню», влаштовувалася виносна каплиця...
Вітаємо всіх зі святом!

Олександр Воловоденко

Хочете отримувати оперативні та важливі новини прямо до свого месенджеру? Підписуйтесь на наш канал в Telegram.

Реклама