17 травня: які сьогодні свята?

17 травня: які сьогодні свята? - фото 1

Сьогодні Всесвітній день електрозв'язку та інформаційного суспільства, а також - Міжнародний день боротьби з гомофобією та трансфобією.

День електрозв'язку та інформаційного суспільства замінив собою більш старі «Міжнародний день електрозв'язку» і «Всесвітній день інформаційного суспільства». Дата свята, пов'язана зі створенням 17 травня 1865 року Міжнародного телеграфного союзу, згодом перейменованого в Міжнародний союз електрозв'язку.
Першочергова ініціатива в запровадженні цього свята належить Всесвітньому саміту з питань інформаційного суспільства. У листопаді 2005 року він закликав Генеральну Асамблею ООН оголосити 17 травня Всесвітнім днем електрозв’язку та інформаційного суспільства, щоб наголосити на важливості інформаційно-комунікаційних технологій і широкого кола питань інформаційного суспільства, піднятих ВСзПІС. Генеральна Асамблея ООН зробила це в березні 2006 року, проголосувавши за резолюцію A/RES/60/252. У своєму посланні того ж року, присвяченому Всесвітньому дню інформаційного суспільства, тодішній генсек ООН Кофі Аннан наголосив на важливості встановлення цього пам'ятного дня. Що ця дата, сказав він, підкреслює зв'язок між величезними можливостями інформаційно-комунікаційних технологій і прискоренням темпів розвитку. Він закликав усі держави-члени ООН розвивати заходи для підвищення безпеки і зміцнення довіри до інформаційно-комунікаційних технологій, а також - створити вільні та безпечні інформаційні суспільства.

17 травня: які сьогодні свята? - фото 114260

День боротьби з гомофобією та трансфобією вперше був проведений в 2003 році, у франкомовній канадській провінції Квебек. Вже у серпні 2004 року французький університетський лектор і активіст кампаній за права чорношкірих, гомосексуалістів, бісексуалів і транссексуалів Луї-Жорж Тен висунув пропозицію відзначати аналогічний день в світовому масштабі. Для заснування Міжнародного дня боротьби з гомофобією організаційним комітетом була опублікована написана Луї-Жорж Теном петиція «За міжнародний день боротьби з гомофобією», звернена до ООН і влад всіх країн світу. До 17 травня 2005 року, після року кампанії, «апеляцію IDAHO» підписало близько 24 тисяч чоловік з таких організацій, як Міжнародна асоціація лесбіянок і геїв, Міжнародна комісія з прав геїв і лесбіянок, Всесвітній конгрес ЛГБТ-іудеїв, Коаліція африканських лесбіянок та інші. У 2006 році в Європейському парламенті відбувся семінар про Міжнародний день боротьби з гомофобією, на заході виступив Луї-Жорж Тен. А тодішній голова Європарламенту Жозеп Боррель зробив заяву про визнання міжнародного дня. Визнання цього дня ставить певні зобов'язання перед міжнародним співтовариством, яке вже об'єдналося в боротьбі з багатьма іншими формами дискримінації і соціального насильства, але поки що в більшості держав не спричинило широкої підтримки в боротьбі за рівні права незалежно від сексуальної орієнтації або гендерної ідентичності.
Символом Міжнародного дня боротьби з гомофобією та трансфобією є рожевий трикутник. А його основним завданням - привернення суспільної уваги до ЛГБТ-спільноти, особливо в тих країнах, де питання сексуальності досі вважаються табу, а ЛГБТ-люди піддаються дискримінації. День був обраний не випадково - саме 17 травня 1990 року Генеральна асамблея Всесвітньої організації охорони здоров'я виключила гомосексуальність зі списку психічних захворювань. Перші українські акції до Міжнародного дня боротьби проти гомофобії і трансфобії пройшли 17 травня 2005 року. У цей день з ініціативи Регіонального інформаційного і правозахисного центру для геїв і лесбіянок «Наш світ» під гаслом «Права геїв - теж права людини» в Києві відбувся пікет Економіко-правового технікуму при Міжрегіональній академії управління персоналом. Приводом для нього стало відрахування цим навчальним закладом студента-гомосексуала восени 2004 року. Акцію підтримали інформаційно-освітній центр "Жіноча мережа", "Гей-альянс", "Гей-Форум України" і Київський портал лібертарних ініціатив. Учасники пікету роздавали перехожим листівки із закликами зупинити гомофобію, расизм, ксенофобію та інші форми ненависті. Після пікету на Майдані учасники акції підняли повітряну кулю з символами толерантності, Міжнародного дня протидії гомофобії та трансфобії, а також - райдужний прапор (символ ЛГБТ-спільноти).

17 травня: які сьогодні свята? - фото 114261

Вітаємо всіх, кому це важливо!

Олександр Воловоденко

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Реклама

Реклама