16 січня: які історичні події відбулися цього дня?

16 січня, 10:30
16 січня: які історичні події відбулися цього дня? - фото 1

Сьогодні ми розглянемо п'ять подій.

У 27 році до нашої ери 1-й консул Римської імперії Октавіан Август став першим Римським імператором. За час свого правління Октавіан значно розширив кордони Римської держави, включивши до її складу великі території на Рейні і Дунаї, в Іспанії, а також Єгипет, Юдею та Галатію. Проведення активної зовнішньої політики стало можливим завдяки розвитку економіки, освоєнню провінцій і військовій реформі. Також правління Октавіана ознаменувалось зменшенням впливу сенату на римську політику і зародженням культу імператора.
16 січня: які історичні події відбулися цього дня? - фото 151193

У 1909 році експедиція дослідника Ернеста Шеклтона відкрила південний магнітний полюс Землі.
16 січня: які історичні події відбулися цього дня? - фото 151194

У 1919 році Директорія УНР оголосила війну радянській Росії. Оголошення війни відбулося на тлі вже триваючого наступу більшовиків на Суми, Харків, Чернігів і Київ.
16 січня: які історичні події відбулися цього дня? - фото 151195

У 1969 році чеський студент Ян Палах вчинив акт самоспалення на Вацлавській площі у Празі. Палах вчинив самогубство на знак протесту проти придушення Празької весни СРСР і країнами Варшавського договору у 1968 році.

А у 2014 році Верховна Рада прийняла ряд законопроектів, які звужували громадянські права і свободи в Україні. Прийняті в той день документи забороняли автомобілістам їздити в колонах більше п'яти машин без узгодження з міліцією; закладали основу для введення автоматичної відео-та фотофіксацій порушень ПДР; обмежували роботу недержавних ЗМІ та Інтернет-ресурсів; вводили покарання за порушення організації мітингу (порядок проведення масових зборів не прописувався), використання засобів або способів маскування особистості на демонстраціях, встановлення намету під час проведення мітингу без дозволу міліції, надання допомоги "недозволеним" протестам, неповагу до суду і невиконання вказівок співробітника СБУ; до Кримінального кодексу вводилися статті про екстремістську діяльність, наклеп, блокування доступу до житла чи іншого володіння особи; посилювалося покарання за участь в "груповому порушенні громадського порядку"; вводилися заборона на відвідування футбольних матчів при наявності адмінпротоколу за порушення громадського порядку на стадіоні та паспортизація вболівальників; встановлювалося покарання за блокування органів місцевого самоврядування; посилювався захист особистої інформації про суддів і співробітників міліції; частково вводилося поняття "іноземного агента" по відношенню до громадських організацій, які отримували фінансування з-за кордону; регламентувалися ввезення, торгівля, поширення і використання в Україні дронів; запроваджувалась процедура придбання SIM-карти за паспортом; полегшувалося зняття депутатської недоторканності; встановлювалася відповідальність за осквернення пам'ятників "воїнам-визволителям", а також за заперечення або виправдання злочинів "фашизму". Прийняті парламентом і підписані президентом законопроекти криміналізували тодішню опозицію та громадянське суспільство, дозволяли легше притягати їх членів до відповідальності за участь у Майдані і спровокували радикалізацію вуличного протесту.
Частина затверджених тоді документів були знову прийняті вже після лютого 2014 року. Але не викликали нових протестів, тому що не становили загрози громадянському суспільству не у революційній ситуації, яка була в Україні у листопаді 2013-го - лютому 2014 року.

16 січня: які історичні події відбулися цього дня? - фото 151191

Олександр Воловоденко
Олександр Воловоденко журналіст, редактор
Поділитися: