100 тисяч грн до 18 років: в Україні хочуть ввести "економічний паспорт" за прикладом ОАЕ

100 тисяч грн до 18 років: в Україні хочуть ввести "економічний паспорт" за прикладом ОАЕ - фото 1

Гроші за використання українських надр передбачається направляти на рахунки дітей. Про те, що проєкт буде реалізовано, заявив Президент. Незабаром буде запропоновано механізм впровадження.

В Україні не передумали вводити "Економічний паспорт українця". У зверненні після засідання РНБО 19 березня Президент України Володимир Зеленський заявив, що скоро буде запропоновано механізм цього паспорта, передає "Сьгодні".

Реклама

"Економічний паспорт" – це, фактично, банківський рахунок, на який перераховуються якісь кошти від держави. Говорячи про це нововведення в Україні, різні спікери зазвичай посилалися на досвід Арабських Еміратів, де кожен громадянин отримує на свій рахунок певну суму від продажу нафти.

Таку ж практику можуть ввести і у нас: із тією різницею, що гроші за використання українських надр передбачалося направляти виключно на рахунки дітей.

За словами Президента, незабаром буде запропоновано механізм для втілення в життя проєкту – мова йде саме про "Економічній паспорт українця".

«За ним усі діти, народжені в Україні, до моменту настання 18 років зможуть отримувати кошти від використання і видобутку надр України, які будуть накопичуватися на їхньому персональному депозитному рахунку в банку. І після досягнення ними повноліття зможуть бути витрачені ними на здобуття вищої освіти в Україні», – сказав Володимир Зеленський.

Зараз рентна плата за користування надрами збирається до державного та місцевих бюджетів. Зокрема в 2021 році заплановано зібрати 40,6 млрд грн таких платежів. Якщо всі ці гроші розподілити між дітьми до 18 років (а таких в Україні близько 7,7 млн ​​осіб) – вийшло б по 5300 грн на рік. За 18 років зібралася б сума приблизно в 100 тис. грн.

Однак є великі сумніви в тому, що абсолютно всі гроші, одержувані від надр, держава може класти на рахунки юних українців. Зараз ці гроші потрапляють в загальний фонд бюджету і витрачаються, зокрема, на зарплати бюджетників, на соціальні виплати і т. д. Тобто, можна сказати, що їх і зараз отримують багато українців.

Можливо, на дитячі рахунки вирішать відправляти тільки частину цих зборів.

Як ще один варіант – в державі вирішать збільшити плату за користування надрами.

Експерти по-різному оцінюють таку ідею: одні вважають її досить позитивною, інші акцентують увагу на тому, що суть – в перенаправленні доходів від продажу ресурсів у розвиток.

Висловлюються і сумніви про те, що в умовах бюджетного дефіциту влада піде на перенаправлення всіх 100% доходів за цією статтею, а невеликі частки навряд чи допоможуть вирішити поставлену задачу.

Якщо ж буде введений додатковий податок, прив'язаний до вартості продаваних ресурсів, це призведе до зниження конкурентоспроможності українських ресурсів на світових ринках і зростання цін всередині країни.

Є й інші заперечення – зокрема, в тому плані, що гроші можуть бути витрачені лише на освіту. Адже альтернативою може бути використання цих коштів для відкриття або підтримки власного бізнесу.

А в найближчій перспективі ці кошти більше підтримають банківський сектор, адже вони зможуть використовуватися банками як оборотні.

Раніше ми писали про карантин і безробіття та про те, як ситуацію на Дніпропетровщині пояснюють експерти.

Реклама