10 тисяч рослин за рік: у Дніпрі масово висаджують молоді саджанці

18 квітня, 17:44
Фото: прес-служба міськради Дніпра - фото 1
Фото: прес-служба міськради Дніпра

Просто закинути саджанець у ямку – не достатньо, кажуть екологи. Треба добряче підготуватися.

Щороку в усьому світі знищують 12 мільйонів гектарів лісів. Це якби кожні 12 місяців з лиця землі стирали усю зелену зону України. Процес навіть отримав назву – знеліснення. Із ним вже почали боротися різні держави. У Дніпрі, наприклад, декілька тижнів як триває маштабне озеленення.

Дерева й кущі висаджують по всьому місту. І у 2021-му в мегаполісі ростиме на 10 тисяч рослин більше. Та от просто закинути саджанець у ямку – недостатньо, кажуть екологи. Треба – добряче підготуватися. А потім – ще й погарцювати на лунці. Навіщо такі ритуали?

Це – справа життя. Так про свій садок каже пан Олексій. Посадити дерево чи кущ для нього – за щастя.

У свої 62 вирощує 600 видів рослин. І більшість – ексклюзивні. Із закордону.

"У мене є зимостійкий бамбук, зелений і жовтий стовбур. Потім деренкоус – це японія, це у нас полуничне дерево. Потім іде бананова магнолія", – каже місцевий житель Олексій Голуб.

У себе у дворі Олексій Іванович сам вирішує – що, де, як і коли саджати. Та от за парканом, на вулицях села чи міста, – вирішують уже чиновники. І здебільшого дерева садять однотипні.

"Клени, липа, горобина. Катальпа. І останнім часом добре поводяться платани", – розповідає головний інженер КП "Міськзеленбуд" Іван Білоус.

Дніпро – індустріальне місто-мільйонник. Здавалося б, дерева тут мають бути на кожному кроці, аби вони чистили повітря. Та от ситуація – протилежна, жаліються екологи та активісти.

"У нас десь в половину або навіть на 2/3 не вистачає насаджень. За нормами для великого промислового центру", – говорить еколог Борис Барановський.
"Скільки там лип було на тій вулиці? І де вони? Зараз ото кілька платанів стоять. Ми просто хочемо зробити бетонне місто і все, закатать все в бетон", – нарікає громадський активіст Юрій Миколюк.

Комунальники ж відповідають: рослини саджають сотнями. Наприклад, лише за ці 4 місяці у парках Писаржевського та Зелений Гай з’явилися 800 нових дерев і кущів. А от нищять їх – самі дніпряни.

"Ламають дорослі, ходять в туалет. Так. Тому все це впливає на рослини", – підкреслює озеленювачка КП "Міськзеленбуд" Ірина Гаврашенко.

А деякі – просто засихають. Як на вулиці Курчатова. Рослини висадили два роки тому. Пані Антоніна їх власноруч і вкопувала. А зараз – засмучена, що не прижилися.

Антоніна Федорівна працює комунальницею вже 52 роки. Каже, що іноді дерева чи кущі засихають. Це – природний процес. Але дуже шкода і сил, і часу, і грошей.

"Розумієте, погано можна поливали. Ви ж знаєте, воно на такому откосі, вода не затримується. Можливо, корінь, або букашка якась з'їла", – каже озеленювачка КП "Міськзеленбуд" Антоніна Магала.

Та аби рослини не гинули в землі – декілька порад нам дає Олексій Іванович. Перше: треба позбутися зайвого коріння.

Це не нашкодить рослині – навпаки, краще приживеться, каже пан Олексій. Друге – правильно виймаємо.

Перед тим, як дістати саджанець із відра, його треба обдавити. Завдяки цьому земля відстає від контейнеру, і коріння не травмується під час висадки.

Третє – саджаємо урівень із землею. І наостанок – танцюємо у лунці.

Кілька хвилин – і у пана Олексія біля двору росте дерен коуса. Або, як його називають, полуничне дерево.

А от у дворах Дніпра висаджують переважно липи, горобину й клени.

"Ось це все – смітники, мішки, ящики, ялинки, поліетилен, папір. Вивезли – на ранок виходимо, знову матраци, дивани, стільці", – нарікає мешканка проспекта Героїв Олександра Коваленко.

Торік мотлох прибрали остаточно, на його місце завезли чорнозем. Тепер керівна компанія, яка опікується будинком, допомагає висадити тут дерева.

"Жителі можуть звертатися як в обслуговуючу компанію, так і на гарячу лінію з приводу висадки саджанців. Зараз весна, квітень місяць – найоптимальніший час для висадки дерев. До кінця місяця будемо продовжувати ці саджанці висаджувати", – підкреслює представник міського департаменту житлового господарства Єгор Худяков.
"Заявочки вже зібрані, у нас є заявки зараз на 500 дерев. Восени ми 2000 дерев посадили, якщо зараз ми їх теж отримаємо, організуємо посадку", – каже директор керівної компанії Максим Дегтяренко.

І без дозволу на висадку ваше дерево навряд чи візьмуть на баланс. Його не поливатимуть комунальники і не оброблятимуть від бур’янів та паразитів.

"На кожне дерево має бути паспорт і геодезія. На якій ділянці росте — це все повинно бути вказано. Тоді тільки береться на баланс і тільки через міськвиконком", — пояснює головний інженер КП "Міськзеленбуд" Іван Білоус.

Та опікуватися всіма зеленими зонами Дніпра — справа не з легких, кажуть комунальники. Якщо з висадкою дерев — усе більш-менш просто, то з вирубуванням рослин — постійні скандали.

Як от на вулиці Короленка чи Яворницького. Головний інженер міськзеленбуду пояснює, як обирають, що саме спиляти.

"Якщо йде реконструкція якоїсь вулиці або об'єкта, там іде план. Розробляються вони генеральним планом міста і там висаджуються дерева. Ті дерева, які ремонтні, ми на вулицях виявляємо з департаментом комунального господарства, де зниклі лунки — в ці лунки ми садимо дерева", — підкреслює головний інженер КП "Міськзеленбуд" Іван Білоус.

І наводить статистику: лише торік спиляли півсотні дерев. А от висадили — більш як 8 тисяч. Та перед тим, як посадити дерево, його треба спочатку виростити. І на готовий саджанець чекати не менше за рік, кажуть у Спаському розпліднику.

"Спочатку його черенкують або сіють в касету. Він так проводить час. Потім він переїжджає в такий ось контейнер. І через певний період, коли коренева вже заплетена, що корінець вже хороший, його пересаджують у двох-трьох літровий контейнер", — розповідає комерційна директорка Спаського розплідника Людмила Баранник.

Та скільки б не садили в Україні під час озеленення — цього замало. У всьому світі не вистачає трильйона дерев. Через це — надмірна кількість вуглекислого газу. І, як наслідок, сильний парниковий ефект.

Тож, аби врятувати планету від глобального потепління, кожна людина має висадити за життя 133 дерева — такі підрахунки швейцарських учених.

Поділитися: